Ręczna robota - Handmade
94.jpg

Bardzo cieszymy się, że ręczna robota zyskuje coraz większe zainteresowanie i wartość w dzisiejszym świecie nowoczesnych technologii.

A co właściwie oznacza „handmade”? Co powinniśmy pomyśleć, gdy widzimy napis na metce „Ręczna robota” lub „Handmade”? Czy cały produkt został uszyty ręcznie, używając tylko igły i nici?

Tak i nie, ponieważ prawie każda praca w dzisiejszych czasach wiąże się w mniejszym lub większym stopniu z wykorzystaniem maszyn.

Jeszcze 200 lat temu wyroby rękodzielnicze były wykonywane zupełnie ręcznie. Jednak wszystko podlega ewolucji: początkowo maszyny tylko pomagały ludziom w pewnych procesach technologicznych, później uczyli się wytwarzać gotowe produkty, a dziś istnieją całe linie produkcyjne, na których pracuje bowiem dwóch operatorów i kilku asystentów na duży hangar sprzętu, ponieważ te maszyny-roboty robią cała produkcję.

Mimo genialnych maszyn i mądrych szybkich automatów produkcyjnych koncepcja "rękodzieło" (eng.handmade) coraz częściej pojawia się w naszym codziennym życiu. Praca ręczna jest uważana za taką, dopóki proces wytwarzania produktu nie stanie się zautomatyzowaną masową produkcją w fabryce lub zakładzie produkcyjnym.

Konsekwentnie „ręczna robota” w zakresie akcesoriów oznacza, że formy i konstrukcję są nanoszone na materiał i skórę ręcznie, potem poszczególne części wycinane są nożem czy nożycami, dalej elementy są sklejane, farbowane i wykańczane, detale wyrobu są szyte na maszynie lub ręcznie, a niektóre części prasowane. Wszystkie te czynności wykonuje człowiek, nie robot. Rzemieślnik również osobiście bierze się za szycie igłą, gdy potrzebuje na przykład, dodać ozdobnego ściegu ręcznego lub innego specjalnego dekoru, który wyróżnia tę konkretną pracę. A przy pomocy maszyny do szycia majster może ułatwić sobie pracę i przyspieszyć na odpowiednich etapach proces szycia. W niektórych przypadkach maszyna sprawia, że ​​szew jest prostszy i ładniejszy, a to tylko plus dla produktu.

„Handmade” to nie tylko coś, co jest wykonane ręcznie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Najważniejsze, że są wykonane ręcznie, a nie za pomocą robota. To praca wykonana na najwyższym poziomie, zrealizowana przy użyciu wysokiej jakości profesjonalnych materiałów, przez konkretną osobę - zazwyczaj autora tego pomysłu. Każde rzemiosło opiera się na osobistym talencie i umiejętnościach wytwórcy, który sprawnie i fachowo korzysta z narzędzi pomocniczych.

Nazywamy wszystko ręcznie wykonane, co stworzyły utalentowane ludzkie ręce bez pomocy kapitalnej techniki produkcyjnej. Czasem nie można obejść się bez sprzętu (żelazko, maszyna do szycia czy nitownica do nap i nitów), ale to nie maszyna samodzielnie robi ładny prosty ścieg na materiale, jak i żelazko samo nie wyprasuje. Oczywiście, nie mówimy tu o zaawansowanym automacie produkcyjnym, który pracuje nieprzerwanie 24 godziny na dobę i 365 dni w rok i ma wyższą wydajność, niż rzemieślnik pracujący ręcznie.

Wszystko co zostało zrobione z miłością jest piękne. Mistrzowie tworzą rzeczy, zdając sobie sprawę z potrzeby wnoszenia piękna do otaczającego nas świata. Dlatego ręcznie robione rzeczy, nawet jeśli są nietypowe, będą piękne na swój sposób :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl